مراقبت های بعد از جراحی پلک

متقاضیان جراحی پلک ( بلفاروپلاستی ) می توانند با مطالعه این مقاله نسبت به مراقبت های بعد از جراحی پلک آگاه شده و دوران نقاهت کوتاه تر و راحت تری را سپری نمایند. همچنین رعایت مراقبت های بعد از جراحی پلک می تواند نتیجه عمل را نیز رضایت بخش تر نماید لذا به منظور آگاهی از این نکات و اقدامات مهم تا انتهای مقاله همراه ما باشید. ( فوق تخصص پلاستیک  )

کبودی و تورم پس از عمل پلک

ورم و کبودی پس از عمل بلفاروپلاستی بطور شایع رخ داده و استفاده از کمپرس یخ در ۴۸ ساعت اول می تواند در کاهش ورم بعد از عمل پلک کمک کننده باشد.

دقت داشته باشید که کمپرس گرم بعد از عمل پلک در ۴۸ ساعت اول جایز نبوده و پس از گذشت این مدت زمان می توانید از آن نیز به جهت بهبود گردش خون و کاهش ورم پلک بعد از عمل بهره بگیرید.

کشیدن بخیه عمل پلک

معمولا برای بستن برش های جراحی بلفاروپلاستی از بخیه های جذبی یا چسب های مخصوص استفاده می شود اما چنانچه بخیه غیرقابل جذب مورد استفاده قرار گیرد ، نیاز است که پس از 5 روز تا یک هفته بعد از آن ، برای کشیدن بخیه پلک هایتان به مطب پزشک مراجعه نمایید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل پلک

لازم به ذکر است که همسطح بودن سر و بدن به هنگام خواب مانع از تخلیه مایعات میان بافتی شده و روند بهبودی تورم را کم می کند لذا توصیه می شود هنگام خوابیدن به کمک بالش سر را در زاویه 30 درجه از بدن قرار دهید.

دخانیات پس از جراحی پلک

در نظر داشته باشید که مصرف سیگار ، قلیان و غیره موجب تنگ شدن عروق خونی شده و مانع از ترمیم بافت های آسیب دیده می شود بنابراین از مصرف هرگونه مواد مخدر در دوره نقاهت جراحی پلک پرهیز نموده و سعی کنید پس از دوره بهبود نیز بصورت یک عادت سالم ادامه یابد.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی پلک :
بانوان باید از آرایش کردن چشم ها تا زمان مشخص شده توسط پزشک پرهیز نمایند.
داروهای تجویز شده را نیز به طور دقیق و مرتب مصرف نموده تا روند بهبودی تسریع گردد.
از انجام فعالیت های شدید و بلند کردن اجسام سنگین که موجب بالا رفتن گردش خون می شود تا سه هفته خودداری کنید.

لازم به ذکر است که خشکی نسبی چشم پس از عمل بلفاروپلاستی امری شایع و موقت است ؛ لذا برای کنترل آن می توانید از قطره اشک مصنوعی بهره بگیرید.