22 مه 2021
می 22, 2021

متخصص تغذیه

0 دیدگاه

متخصص تغذیه

تغذیه یکی از مهم ترین عوامل در داشتن جسم و روان سالم می باشد، بسیاری از افراد علم و دانش لازم در خصوص تغذیه سالم را ندارند به همین علت به آن ها توصیه می شود که به بهترین متخصص تغذیه مراجعه کنند تا بتوانند با رعایت نکات مربوط به تغذیه سلامت جسمی و روانی خود را حفظ کنند. حال ممکن است این سوال در ذهن تان ایجاد شود که چگونه می توان یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی خوب را انتخاب کرد که در ادامه مقاله به آن می پردازیم.


انتخاب بهترین متخصص تغذیه

برای انتخاب یک متخصص مشاور تغذیه می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل جستجو نمایید.
پس از تهیه لیستی از بهترین متخصصین تغذیه درباره آن ها تحقیق کرده و سوابق کاری آن ها را بسنجید.
پس از آن برای مشاوره نزد مشاور تغذیه مورد نظر بروید و مشکلات خود را به او بگویید تا بتواند به درستی شما را راهنمایی کند.
برای اطمینان از انتخاب پزشک مورد نظر میزان رضایت بیماران او را بررسی کنید.

متخصص تغذیه
دلایل مراجعه به متخصص تغذیه به شرح ذیل می باشد :

در صورتی که فکر می کنید آلرژی دارید که در این صورت پیش از حذف آن ماده غذایی بهتر است ابتدا به یک متخصص تغذيه مراجعه کرده و با او مشورت کنید، چرا که او می تواند با توجه به علائمی که دارید تشخیص دهد نشانه آلرژی است یا مربوط به مشکل دیگری می باشد.
در صورتی که اجابت مزاج نامنظمی داشتید نیز باید به متخصص تغذيه مراجعه نماید چرا که هر فرد سالمی باید در روز یک الی دو بار اجابت مزاج داشته باشد.
در مواقعی که با مصرف لبنیات دچار باد معده ، نفخ و اسهال می شوید نیز باید به متخصص تغذيه مراجعه کنید چرا که این علائم جزء رایج ترین مشکلات گوارش محسوب می شود.
در صورتی که می خواهید لاغری شوید و تمام روش ها را امتحان کرده و به نتیجه نرسیده اید می توانید با مراجعه به بهترین متخصص تغذیه رژیم مناسبی را برای شما تنظیم می کند و با رعایت آن وزن خود را به راحتی می توانید کاهش دهید.
در مواقعی که دچار سوزش سر معده یا رفلاکس معده می شوید نیز با مراجعه به یک مشاور تغذیه می توانید از بروز این عارضه جلوگیری کنید و آن را درمان نمایید.
اشتهای کم یا زیاد از دیگر دلایل مراجعه به متخصص تغذیه می باشد چرا که این عارضه حاکی از یک مشکل جدی در شما می باشد.

وظایف متخصص تغذیه به شرح ذیل می باشد :

ویزیت افرادی که برای دریافت رژیم لاغری ، رژیم چاقی و رژیم درمانی به بهترین مشاوره تغذیه مراجعه می کنند.
بررسی روند بیمارانی که تحت مشاوره تغذیه قرار گرفته اند.
کنترل و پایش مقدار غذای تغذیه شده توسط بیماران بخصوص بیمارانی که در بیمارستان هستند.
بررسی روند تغذیه ورزشکاران
و غیره.

ویژگی های یک متخصص تغذیه خوب :

یک مشاور تغذیه باید صبور و با حوصله باشد و تمام مشکلات بیمار را با دقت گوش کند.
رفتار مناسبی با بیمارانی که مراجعه می کنند، داشته باشد.
با توجه به شرایط بیمار بهترین رژیم درمانی را به او پیشنهاد دهد.
صرفا به فکر منافع خود نباشد و سلامت بیمار را اولویت کار خود قرار دهد.

بهترین متخصص تغذیه چگونه به بیماران خود کمک می کند ؟

یک مشاوره تغذیه خوب پیش از تهیه یک برنامه غذایی برای بیمار ابتدا درباره میزان فعالیت های روزانه او، سبک زندگی ، قد، وزن، بیماری و غیره سوالاتی را می پرسد و در صورت نیاز برای بیمار آزمایشاتی را تجویز می نماید و پس از بررسی آن ها یک برنامه غذایی مناسب برای بیمار تهیه کرده و او را در طول درمان کمک می کند تا با برنامه پیش رفته و سلامت جسمی و روحی ، تناسب اندام خود را به دست آورد.

در برخی از مواقع بیمار به دلیل مشغله های زندگی نمی تواند به صورت حضوری به مطب مراجعه کند یا در شهر دیگری زندگی می کند که در این صورت می تواند با مراجعه وب سایت بهترین متخصص تغذیه فرم رژیم غذایی آنلاین را پر کرده و اقدام به دریافت رژیم اینترنتی کند.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که در هنگام پر کردن فرم رژیم غذایی آنلاین تمامی موارد مربوط به خود را اعم از حساسیت های غذایی ، بیماری ، وزن و قد و غیره را ذکر کنید تا بهترین مشاوره تغذیه براساس اطلاعات شما برنامه غذایی مناسبی را برای تان تجویز کند.

در برخی مواقع بیمار نمی توان به صورت حضوری و آنلاین اقدام به دریافت برنامه غذایی نماید که در این صورت می تواند با درخواست مشاوره تغذیه در منزل یا ویزیت تغذیه در منزل کند و متخصص تغذیه به صورت حضوری نزد بیمار رفته و شرایط او را بررسی می نماید.

متخصص تغذیه

پرسش و پاسخ رژیم غذایی

آیا در رژیم غذایی فرد احساس گرسنگی می کند؟

باید پاسخ دهیم خیر، چرا که در برنامه رژیم غذایی علاوه بر حفظ وعده های غذایی اصلی ، میان وعده نیز قرار داده می شود.

چگونه می توان بدون تغییر رژیم غذایی و ورزش کردن وزن کم کرد؟

به این نکته توجه کنید که تنها کاهش وزن با ورزش به سیستم بدنی شما بستگی دارد و در صورتی که سوخت و ساز بدن شما بالا نباشد به تنهایی با ورزش نمی توان وزن کم کرد.
رژیم اینترنتی

افرادی که به دلیل مشغله کاری نمی توانند به صورت حضوری برای مشاوره و دریافت رژیم غذایی به متخصص تغذیه خود مراجعه کند، می تواند از طریق وب سایت او اقدام به دریافت رژیم غذایی نمایند به این صورت که پس از مراجعه به وب سایت فرم مربوط به دریافت رژیم غذایی را پر کرده و برای متخصص تغذیه ارسال می کند.

به این نکته مهم توجه کنید که در صورت دریافت رژیم اینترنتی تمامی سوابق بیماری و مصرف دارویی خود را به مشاور تغذیه بگویید.

کاهش وزن تضمینی

برخی از افراد این سوال در ذهن شان ایجاد می شود که آیا وزنی که کم می کنند قابل برگشت است یا خیر؟

دکتر مهدی شادنوش به مراجعین خود این تضمین را می دهد در صورتی که طبق برنامه غذایی پیش بروند و پس از کاهش وزن مورد نظر دوره تثبیت آن را سپری کنند وزنی که کم کرده اند باز نخواهد گشت مگر آنکه فرد مجدد پرخوری کند.
رژیم غذایی مناسب برای افزایش وزن

داشتن تناسب اندام و رسیدن به وزن ایده آل یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که امروزه افراد بسیاری با آن مواجه هستند. همانطور که چاقی بیش از حد خطرناک است ، لاغری بیش از حد نیز مشکلاتی همچون ضعیف بودن سیستم ایمنی را در پی خواهد داشت. بنابراین افرادی که تناسب اندام داشته و وزن متناسبی دارند ، به مراتب بدن سالم تری داشته و کمتر دچار بیماری می شوند.

اما افرادی که قصد افزایش وزن خود را دارند باید توجه داشته باشند که از مصرف غذا های پرکالری اما بی ارزش خودداری کنند. این مواد غذایی به جای اینکه سبب عضله سازی شوند، بدن را بدفرم کرده و موجب افزایش توده چربی می شوند.

به طور طبیعی بدن هر انسان ، به ازای هر کیلوگرم وزن خود روزانه به ۳۰ کالری نیاز دارد. اگر بدن میزان کالری درست و کافی را دریافت کند ، سوخت مورد نیاز روز تامین شده و وزن ثابت می ماند. حال چنانچه مصرف کالری بیش از این مقدار باشد ، اضافی غذا به چربی تبدیل می شود اما اگر از این مقدار کمتر باشد ، بدن برای تامین آن بافت خود را می سوزاند و در نتیجه فرد لاغر می شود.

افرادی که قصد افزایش وزن خود را دارند باید از غذاهای حاوی کربوهیدرات مصرف کنند. به عنوان مثال مصرف ۵۰۰ کالری خرما و بادام خیلی بیشتر از ۵۰۰ کالری سینه مرغ به افزایش وزن کمک می کند.
مواد غذایی که به افزایش وزن شما کمک می کنند :

کربوهیدرات : هر گرم ۴ کالری دارد.
پروتئین : هر گرم ۴ کالری دارد.
چربی :هر گرم ۹ کالری دارد.
ویتامین : فاقد کالری است.
املاح و مواد معدنی : فاقد کالری است.
آب : فاقد کالری می باشد.

متخصص تغذیه

همانطور که می دانید مواد غذایی ، به شش دسته بالا تقسیم بندی شده اند. همه گروه های غذایی برای بدن مفید هستند و مصرف آن ها الزامی است. اما برخی از آن ها همچون ویتامین ، املاح و مواد معدنی و آب خاصیت چاق کنندگی ندارند.

توجه داشته باشید که از همچون مصرف مولتی ویتامین ها، شربت و قرص های گران قیمت خودداری و دوری کنید. چرا که این ها به افزایش وزن شما کمک نمی کنند.

همچنین برخی بر این باورند که به دلیل کالری بیشتر چربی ها ، بیشتر از کربوهیدرات و پروتئین به چاق شدن کمک می کنند. در حالی که کربوهیدرات بهترین و موثر ترین ماده غذایی است که سبب چاقی می شود.

با وجود اینکه میزان کالری کربوهیدرات و پروتئین به یک اندازه است ، اما قدرت چاق کنندگی کربوهیدرات بیشتر می باشد.
بهترین متخصص تغذیه در تهران

متخصصین تغذیه از طریق استفاده از دانش علوم غذایی خود برای کمک به افراد و گروه ها در اتخاذ تصمیم های درست درباره آنچه می خورند، قلب سلامت بیمار به شمار می آیند.

متخصص تغذیه، درباره رژیم غذایی و تغذیه، اطلاعات لازم را در اختیار عموم و متخصصین سلامت قرار می دهند. هدف آن ها ارتقا دادن سلامت و پیشگیری از بیماری ها در افراد و جوامع می باشد.

متخصصین تغذیه در زمینه سلامت عمومی، سلامت اجتماعی، پروژه های سلامت، صنعت، سازمان های خیریه و کمک های داوطلبانه و زمینه های تحقیقاتی فعالیت دارند.

کار آن ها بعنوان متخصص تغذیه، شامل آموزش دادن به افراد و گروه ها و ارائه خط و مشی ها برای شکل دهی توصیه ها و رهنمودهای تغذیه ای برای جوامع می باشد.

متخصصین تغذیه با متخصصین مراقبت از سلامت و دیگر سازمان ها از قبیل مدارس و سازمان های کمک های داوطلبانه کار می کنند.
ویژگی ها و مشخصه های مهارتی متخصصین تغذیه شامل موارد زیرمی باشد:

آن ها به علوم غذایی علاقمند بوده و قادر به ایجاد انگیزه در افراد برای دنبال کردن یک سبک زندگی سالم بوده و نگرش مثبتی به آن دارند. این متخصصین، مشکلات تغذیه ای و سبک زندگی افراد را درک کرده و رهنمودهای لازم را در اختیار آن ها قرار می دهند. همچنین آن ها قادرند مشکلات پیچیده مربوط به مشکلات تغذیه ای را در قالب هایی ساده شرح دهند.

یک متخصص تغذیه از دستاورد اجرایی برای درک عمیق بیماران خود و نیز چگونگی تاثیرگذاری گزینش آن ها بر روی سلامت شان، استفاده می کند.

متخصص تغذیه با دریافت تاریخچه بیمار، آنچه را که می تواند باعث تغییر در سلامت او شود، مورد بررسی قرار می دهد. وی همچنین سلامت فیزیکی، ذهنی و روحی بیمار خود را برای درک و شناخت کامل او مورد بررسی قرار می دهد.

هدف متخصص تغذیه، آموزش و تشویق قدم به قدم بیمار در ایجاد ارتباط بین محیط و سلامت خود و نیز شکل دهی تغییرات موجه و مبتنی بر اطلاعات دقیق می باشد.

تغذیه یک فاکتور مهم برای داشتن یک زندگی طولانی، سالم و شاد محسوب می شود. متخصص تغذیه دامنه ای از زمینه های سبک زندگی و سلامت را برای ارائه توصیه های جامع جهت کمک به بهبود کیفیت کلی زندگی پوشش می دهد. متخصص تغذیه، می تواند افراد را در سلامت پوست، مدیریت وزن، مشکلات خواب، سلامت گوارش، استرس و خستگی، بهم ریختگی هورمون، سلامت سیستم ایمنی، دردهای مزمن، مشکلات التهابی، باروری، سلامت زنان و مردان تغذیه و ورزش و بسیاری زمینه های دیگر یاری رساند.
متخصصین تغذیه از چه ابزاری برای کمک به بیماران استفاده می کنند؟

معمولا متخصص تغذیه از بیمار می خواهد تا یک پرسشنامه سلامت با جزئیات دقیق را قبل از شروع مشاوره پر کند. هدف از تکمیل این پرسشنامه، درک وضعیت سلامت گذشته و فعلی بیمار می باشد. این پرسشنامه بعنوان وسیله ای برای تعیین جهت مشاوره در یک مسیر موثر تر مورد استفاده قرار می گیرد. این پرسشنامه، تاریخچه پزشکی از قبیل تشخیص های فعلی و قبلی، داروهای تجویز شده، تاریخچه سلامت خانواده، علائم و گزینه های سبک زندگی را شامل می شود.

تست های فانکشنال، ابزار فوق العاده ای برای ارزیابی عدم توازن می باشد. این روند می تواند به شناسایی فاکتورهایی که عامل مشکلات سلامت محسوب می شوند، در سطحی دقیق کارساز باشد.

متخصص تغذیه

یک متخصص تغذیه می تواند به شما در کاهش وزن به یک روش سالم کمک کند. رژیم ها، برنامه ها و مکمل های مختلفی برای کمک به کاهش وزن وجود دارد که متخصص تغذیه می تواند با استفاده از آن ها به شما در سالم ماندن و در عین حال کاهش وزن کمک کند.

کمک گرفتن از یک متخصص در این فرایند بسیار اهمیت دارد، چون آن ها از شما پشتیبانی کرده و به شما در داشتن انتخاب های ورزشی و غذایی خلاقانه کمک می کنند.

آن ها به شما کمک می کنند تا بدانید در چه موقعیت هایی باید تغییرات را بمنظور دستیابی به نتیجه موفقیت آمیز، ایجاد کنید.

از آنجایی که حساسیت های غذایی گاهی مشکل آفرین می شوند، متخصص تغذیه می تواند به شما در آلرژی های غذایی و اجتناب از محصولاتی که برای شما خطر آفرین است ، کمک کند.

همچنین آن ها به شما در داشتن یک تغذیه متوازن در صورت نیاز به حذف برخی غذاها از رژیم غذایی تان کمک می کنند.
رژیم غذایی

اگر چه متخصصان تغذیه بر روی رژیم غذایی فرد تمرکز می کنند ولی در صورت نیاز، بمنظور بهبود نتایج در صورت مشاهده کمبود شدید در مواد معدنی و ویتامین ها، بر روی مکمل ها نیز کار می کنند. مکمل ها می توانند بعنوان ابزار موثری در بهبود سطوح تغذیه عمل نمایند.

توصیه مصرف مکمل ها اغلب برای یک مدت کوتاه، با هدف بهبود دادن سلامت فرد ارائه می شود.

بطور خلاصه متخصصین تغذیه، به صورت اختصاصی هر بیمار را مورد بررسی قرار داده و بمنظور تقویت و بهبود سلامت او، طرح سلامت فردی را برای او برنامه ریزی می نمایند. این یک تلاش با هدف حفظ سلامت و کیفیت زندگی می باشد.

متخصص تغذیه با افراد و گروه ها برای برنامه ریزی برای یک رژیم غذایی سالم کار می کند. علاوه بر کمک به بیماران در برنامه ریزی برای وعده های غذایی، این متخصصان، نظارت تغذیه ای را انجام داده و تغییرات لازم در این برنامه ریزی ها را اجرا می کنند. آن ها همچنین مسئول پیگیری پیشرفت هر بیمار هستند.

متخصصان تغذیه با بیماران خود به صورت نفر به نفر کار کرده و دغدغه ها و نگرانی های ویژه سلامت آن ها را به صورت اختصاصی درمان می کنند.
برخی متخصصان تغذیه خدمات یا برنامه های آموزشی را برای اطلاع رسانی به عموم در خصوص استراتژی هایی برای داشتن تغذیه سالم ارائه داده و به تولید کنندگان مواد غذایی نیز مشاوره می دهند. بسیاری از متخصصان تغذیه در بیمارستان ها و سایر مجموعه های بالینی برای هماهنگ نمودن برنامه های خدمات غذایی یا کار با بیماران در توسعه برنامه های تغذیه ای کار می کنند.