11 آوریل 2020
آوریل 11, 2020

لاپاراسکوپی

0 دیدگاه

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی از انواع روش های جراحی است که هم به جهت تشخیص بیماری و هم درمان کاربرد دارد و با توجه به کم تهاجمی بودن آن ، یک انتخاب مناسب در دستان جراحان می باشد. ( متخصص زنان تهران )

در گذشته های نه چندان دور اعمال جراحی بر روی اجزای داخلی شکم و لگن ، تنها از روش ایجاد برش بزرگ بر روی جداره شکم ( لاپاراتومی ) امکان پذیر بود اما حدودا سه دهه است که با تجلی تکنولوژی لاپاراسکوپ ، بسیاری از این اعمال جراحی از طریق روش لاپاراسکوپي قابل اجرا می باشند.

کاربرد لاپاراسکوپي
تمامی جراحی های زنان و دیگر اعمال جراحی که در زیر به آن ها اشاره خواهیم نمود ، چنانچه با هر یک از اهداف تشخیص یا درمان باشند ، به کمک تکنیک لاپاراسکوپـی امکان پذیر خواهد بود.

لاپاراسکوپی جراحی های زنانه اعم از :
لاپاراسکوپی کیست های تخمدانی
لاپاراسکوپي افورکتومي ( خارج کردن تخمدان ها )
لاپاراسکوپـی به منظور بررسی و تشخیص ناباروی
لاپاراسکوپـی به منظور درمان بارداری خارج از رحم
لاپاراسکوپی هیسترکتومی ( خارج کردن رحم از بدن )
لاپاراسکوپی آندومتریوز ( رشد بافت رحم در خارج از آن )
لاپاراسکوپي به منظور درمان پروپلاس ( افتادگي ) رحم و مثانه
لاپاراسکوپی میومکتومی ( خارج نمودن فیبروم های بزرگ شده )
لاپاراسکوپـی برای بستن لوله های رحمی به منظور جلوگیری دائم از بارداری
لاپاراسکوپـی به جهت درمان عفونت و چسبندگی رحم ، تخمدان ها یا لوله های فالوپ
و غیره
دیگر اعمال جراحی که به کمک لاپاراسکوپي انجام می پذیرد:
اهدای کلیه
درمان فتق
تشخیص تومورهای سرطانی مربوط به کبد و پانکراس
انجام جراحی های اسلیو یا بای پس معده به منظور لاغری
لاپاراسکوپی روده ( درمان مشکلات مربوط به بخش هایی از روده )
لاپاراسکوپی صفرا یا آپاندیس ( خارج نمودن آپاندیس و کیسه صفرا )
جراحی های اکتشافی با هدف یافتن بیماری هایی که تشخیص آن ها دشوار است
و غیره
روش کار جراحی لاپاراسکوپی
در فوق با انواع اعمال جراحی که با تکنولوژی لاپاراسکوپ انجام می گردد آشنا شدید اکنون از نحوه انجام آن نیز مطلع خواهید شد:

جراحي لاپاراسکوپي از انواع عمل های سرپایی به شمار می آید چرا که عموما نیازی به بستری شدن ندارد و پس از عمل ، بیمار می تواند مرخص شود. این تکنیک اغلب طی بیهوشی عمومی انجام شده و برخلاف روش های قدیمی که نیاز به برش های بزرگ داشت ، در این متد بسته به نیاز و وسعت عمل از یک تا پنج برش معمولا به طول نیم تا ۱ سانتی متر ایجاد می گردد.

پس از بیهوشی بیمار ، جراح متخصص ابتدا توسط کانولا ( لوله ای بسیار نازک ) حفره شکمی را با گاز کربن دی اکسید یا گاز اکسید نیتروژن پر می کند. این کار به منظور جدا کردن و فاصله انداختن بین اعضای داخلی با دیواره شکم بوده که با هدف بهتر دیده شدن اندام ها و کاهش خطر آسیب به اندام های دیگر انجام می پذیرد.

هنگامی که شکم متورم شد دستگاه لاپاراسکوپ از طریق شکاف کوچکی که در ناف ایجاد می شود وارد بدن شده و به وسیله دوربینی که به سر آن متصل است ، تصاویر شفافی را بر روی مانیتور نمایان می کند. لاپاراسکوپ در واقع لوله ای بلند و نازک می باشد که بر روی آن دوربینی با وضوح بالا و نور شدید نصب شده است تا بتواند تصاویر اندام های داخل شکم و لگن را به صورت زنده بر روی مانیتور برای پزشک ارسال کند.

اگر جراحی از نوع اکتشافی و تشخیصی بوده باشد پس از بررسی کامل اعضا و جوارح ، عمل پایان یافته و شکاف به وجود آمده بخیه می گردد اما چنانچه عمل جراحی با هدف درمان نیز انجام شده باشد پس از ارزیابی اندام ها مجدد برش هایی به منظور وارد نمودن ابزارهای مورد نیاز دیگر ایجاد می شود. در انتها بعد از اتمام کار ، ابزارهای جراحی خارج و گاز تخلیه می گردد و برش ها بخیه می شوند.