29 فوریه 2020
فوریه 29, 2020

جراحی بینی باز

0 دیدگاه

جراحی بینی باز

جراحی بینی باز : امروزه یکی از پرطرفدار ترین فعالیت های زیبایی ، جراحی زیبایی بینی می باشد که با هدف رفع ایرادات ظاهری یا مشکلات تنفسی بینی انجام می شود.

جراحی بینی به دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته قابل انجام است. انتخاب نوع جراحی با توجه به میزان ایرادات بینی و پس از بررسی و انجام معاینات لازم به عهده جراح بینی می باشد.

لازم به ذکر است جراح بینی به منظور برطرف کردن مشکلاتی چون پولیپ یا انحراف تیغه بینی از این روش استفاده خواهد کرد.

جراحی بینی باز

تفاوت جراحی زیبایی باز و جراحی بینی بسته

در جراحی بینی باز پس از بیهوشی کامل فرد در اتاق عمل ، برشی در قسمت کلوملا ( ناحیه بین دو سوراخ بینی ) ایجاد خواهد شد و پوست بینی از ساختار بینی جدا خواهد شد و در نهایت تغییرات به روی بینی اعمال می شود.

در این روش امکان بروز خطا به حداقل رسیده و جراح بینی قدرت مانور بیشتری به روی ساختار بینی خواهد داشت.

در گذشته برای انجام جراحی بینی از روش بسته استفاده می کردند اما امروزه جراحان بینی به دلیل اشراف کامل به ساختار بینی از جراحی بینی به روش باز استفاده می کنند.

این در حالیست که در جراحی بینی به روش بسته ، برش ها از داخل سوراخ های بینی ایجاد خواهند شد و پوست بینی از اسکلت بینی جدا نمی شود. این روش تنها برای افرادی که دارای ایراد خاصی خصوصا در نوک بینی خود نیستند مناسب است و به دلیل محدودیت دید این روش ، اولویت دوم جراحان بینی می باشند.

همچنین میزان کبودی و تورم در جراحی بینی باز به دلیل اینکه پوست به طور کامل از بافت بینی جدا می شود ، نسبت به جراحی بینی بسته بیشتر خواهد بود.

جراحی بینی باز

جراحی بینی باز

انواع بینی

یکی از مهم ترین عواملی که در نتیجه نهایی بینی بسیار تاثیر گذار است، میزان ضخامت پوست می باشد که موجب شده بینی ها، به دو دسته استخوانی و گوشتی تقسیم شوند.

بینی استخوانی

بینی استخوانی پوست نازکی دارد که موجب شده کوچک ترین تغییر حالت در فرم بینی کاملا قابل مشاهده و ملموس باشد. این بینی ها علاوه بر پوست نازک، از استخوان مستحکمی برخوردار هستند، بنابراین این ویژگی ها موجب شده تا افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند از انجام انواع جراحی بینی طبیعی ، جراحی بینی فانتزی و جراحی بینی نیمه فانتزی نتایج مطلوبی کسب کنند.

برخی بر این باورند داشتن قوز و بر آمدگی در بینی تنها مختص بینی های استخوانی است، در حالی که این دیدگاه کاملا اشتباه می باشد. چرا که ممکن است یک بینی قوزدار باشد اما به دلیل ضخیم بودن پره ها، جزو بینی های گوشتی به حساب آید.

بینی گوشتی

پوست این نوع بینی در مقایسه با بینی استخوانی ضخیم تر است و غضروف این بینی ها ضعیف می باشد. مناسب ترین جراحی برای افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند، جراحی بینی طبیعی است. چرا که به دلیل ضخیم بودن پوست آن، هنر دست جراح بینی به خوبی قابل مشاهده نیست.

افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند همواره نگران برگشت پذیری بینی خود می باشد. در گذشته عمل بینی برای افرادی که دارای بینی های گوشتی بودند، کاهنده بوده به همین دلیل بعد از چند مدت نوک بینی افتاده یا به حالت اولیه بر می گشت. اما امروزه با پیشرفته علم پزشکی، به کمک گرافت گذاری و تقویت غضروف از برگشت پذیری بینی جلوگیری خواهد شد.

جراحی بینی باز

جراحی بینی باز

اهداف جراحی بینی

جراحی بینی به سه صورت انجام می شود:

جراحی بینی طبیعی

در این جراحی طبیعی بودن بینی حفظ می شود و تنها ایرادات بینی اصلاح خواهد شد. طبق استاندارد زاویه نوک بینی تا لب بین ۹۰ تا ۹۵ درجه متغیر است و هیچ قوسی در بینی ایجاد نخواهد شد.

این جراحی بیشترین طرفدار را در آقایان به خود اختصاص داده، چرا که فانتزی یا کوچک شدن بینی در آقایان موجب از بین رفتن جذابیت صورت مردانه و بهم خوردن تناسبات صورت آن ها خواهد شد.

جراحی بینی فانتزی

در جراحی بینی فانتزی نوک بینی سر بالا تر از بینی طبیعی خواهد بود و در ناحیه پل بینی قوس ایجاد می شود. از آنجایی که معمولا خانم ها علاقمند به داشتن بینی کوچک و عروسکی هستند، این جراحی میان خانم ها بسیار رایج است.

جراحی بینی فانتزی تنها برای افرادی که دارای بینی استخوانی هستند مناسب می باشد. همچنین این جراحی از عمل های پر ریسک است و چنانچه بینی بیش از حد کوچک شود، ممکن است باعث بروز مشکلاتی چون اختلالات تنفسی در افراد خواهد شد. همچنین بیش از حد کوچک شدن بینی در فردی که صورت پهنی دارد، ظاهر خوبی ندارد. بنابراین برای انجام این جراحی بینی ، انتظار معقولانه ای از جراح خود داشته باشید.

جراحی بینی نیمه فانتزی

تفاوت این بینی با بینی های فانتزی در قوسی است که در بینی ایجاد می شود، به این صورت که در جراحی بینی نیمه فانتزی قوس ایجاد شده کمتر از بینی فانتزیست، به همین دلیل نوک بینی نیز به اندازه بینی فانتزی سر بالا نیست.

همچنین در جراحی بینی نیمه فانتزی تا حدودی طبیعی بودن بینی حفظ خواهد شد. این جراحی نیز مانند جراحی بینی فانتزی مناسب افرادیست که دارای بینی استخوانی هستند.

جراحی بینی باز
انتخاب جراح بینی خوب

به طور کلی مهم ترین اقدام قبل از انجام عمل بینی ، انتخاب جراح بینی خوب می باشد، به این دلیل که در نتیجه نهایی جراحی بینی تاثیر مستقیم دارد و در صورتی که جراح از مهارت کافی برخوردار نباشد ممکن است بعد از جراحی برای بیمار مشکلاتی پدید آید. این مشکلات عبارتند از:

نا متقارن شدن سوراخ بینی
عدم اصلاح تمام ایرادات بینی چون قوز، انحراف یا پولیپ
بروز مشکلات تنفسی ناشی از جراحی بینی
بیش از حد کوچک شدن بینی
بیش از حد سربالا شدن بینی

در این حالت افراد مجبور به انجام جراحی بینی ترمیمی خواهند شد که پیچیده تر از جراحی بینی اولیه است و به همین دلیل هزینه آن بیشتر خواهد بود.

لازم به ذکر است برای انجام جراحی بینی ترمیمی باید حداقل یکسال از عمل اولیه بینی گذشته باشد تا در این مدت تورم بینی از بین رفته و ایرادات بینی به طور کامل قابل تشخیص باشد.

جراحی بینی باز

جراحی بینی باز

اقدامات قبل از جراحی بینی

در جلسه مشاوره انتظارات خود را با پزشک در میان بگذارید.
همچنین در صورتی که سابقه بیماری خاصی دارید یا دارای حساسیت دارویی هستید، پزشک خود را در جریان قرار دهید.
از دو هفته قبل از عمل استفاده از دارو های ضد التهاب چون آسپرین و پروفن، استعمال دخانیات و مصرف هرگونه مشروبات الکلی خودداری کنید.
قبل از عمل تمام آزمایشات خواسته شده را انجام دهید و نتیجه را در اختیار جراح قرار دهید.
در صورت تجویز دارو، مرتبا از آنها استفاده نمایید.
قبل از عمل استحمام کنید و تا ۸ ساعت قبل از جراحی چیزی میل نکنید.
خانم ها در روز عمل بدون آرایش و لاک مراجعه کنند.
قبل از جراحی بینی ، آقایان نسبت به اصلاح ریش و سبیل خود اقدام کنند.
از به همراه داشتن زیور آلاتی چون ساعت، گوشواره و غیره اجتناب کنید.
تمام مدارک پزشکی را همراه خود داشته باشید.
روز عمل به اتفاق یک همراه در محل جراحی حضور داشته باشید.

جراحی بینی باز

جراحی بینی باز

مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از عمل مواظب خیس نشدن گچ یا اسپلینت بینی خود باشید.
داشتن کبودی و تورم بعد از جراحی طبیعی است و به تدریج برطرف خواهد شد.
به منظور تسریع روند بهبودی و کاهش تورم بینی از کمپرس یخ استفاده کنید.
تا دو هفته بعد از جراحی سیگار نکشید و از خوردن مشروبات الکلی خودداری کنید.
به خوبی استراحت نمایید و زمان دراز کشیدن به کمک دو بالش سر خود را بالا تر از حد معمول قرار دهید.
طاقباز بخوابید و از خوابیدن به پهلو خودداری کنید.
از انجام فعالیت های سنگین ورزشی خودداری نمایید.
رژیم غذایی خود را با مصرف مایعات و غذا هایی که نیاز به جویدن ندارند شروع کنید.
از خوردن سدیم و ادویه های تند خودداری کنید.

هزینه جراحی بینی باز

هزینه جراحی بینی باز به عواملی چون ایرادات بینی ، دستمزد جراح و هزینه های جانبی مانند هزینه آزمایشات و فتوگرافی ، متخصص بیهوشی و هزینه های بیمارستان بستگی دارد.