احتمال انتقال ویروس کرونا از رحم مادر به نوزاد

پزشکان متخص یک نوزاد کانادایی را شناسایی کردند که احتمال می‌رود در رحم مادر به ویروس کرونا آلوده شده باشد. به گزارش شنبه پایگاه خبری ساینس‌دیلی، با وجود این که در تحقیقات پیشین، موارد دیگری از تولد نوزادان با احتمال آلودگی به ویروس کرونا در رحم مادر گزارش شده است، ‌ در این مورد خاص، فعال بودن پرونده ابتلای مادر به کووید-۱۹ در کنار این واقعیت که نوزاد پسر از طریق عمل جراحی سزارین متولد شده است، متخصصان را به این نتیجه رسانده که به احتمال زیاد ویروس کرونا از رحم مادر به جنین منتقل شده است.

زمانی که مادر ۴۰ ساله این نوزاد وارد بیمارستان شد، از کووید- ۱۹ رنج می‌برد و دچار درد بدن، کاهش اشتها، خستگی، سرفه خشک و تب ۳۸.۹ درجه بود. خوشبختانه او نیازی به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی نداشت، اما پزشکان تصمیم گرفتند به صورت اضطراری و با استفاده از عمل سزارین، کودک را از رحم وی خارج کنند.

این نوزاد پس از تولد نیازی به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی نداشت اما آزمایش مخاط بینی او در روز پس از زایمان و هفته بعد از آن نشان‌دهنده آلودگی به ویروس کرونا بود. علاوه بر این در جفت نوزاد نیز التهاب مشاهده شد که نشان دهنده آلودگی ویروسی زودهنگام است.

با وجود این که مادر دچار ضعف سیستم ایمنی بوده است، به اعتقاد متخصصان نمی‌توان با اطمینان گفت که آیا این آلودگی ویروسی ناشی از انتقال ویروس از طریق رحم مادر بوده یا در اثر آلودگی خارج از رحم ایجاد شده است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کشور و منطقه را درگیر کرده است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Canadian Medical Association Journal منتشر شده است.