آیا زنجبیل از ویروس کرونا پیشگیری می‌کند؟

پس از ورود کرونا به کشور و شیوع آن توصیه های تغذیه ای هم شدت زیادی پیدا کرد. فضای مجازی پر شد از خاصیت سیر و زنجبیل که می توانند جلوی کرونا را بگیرند. اما این توصیه ها چقدر درست است؟ آیا سیر و زنجبیل از کرونا پیشگیری می‌کنند؟
«اگر تغذیه درست باشد و تنوع و تعادل در آن رعایت شود، سیستم ایمنی بدن تقویت شده و بنابراین برای پیشگیری از همه بیماری‌ها و نه‌ فقط کرونا، مناسب است. بنابراین مردم باید به تغذیه خود توجه کنند. این یک اصل علمی ثابت شده است.»


زهرا عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان این مطلب با اشاره به تغذیه مناسب برای پیشگیری از بیماری‌هایی مانند کروناویروس گفت: « باید توجه کرد در اینکه گفته می‌شود برخی مواد غذایی مانند سیر، زنجبیل یا مکمل‌ها برای پیشگیری از بیماری‌هایی چون کرونا موثرند، هیچ شواهد علمی و اثبات شده ای وجود ندارد، اما اگر مردم تنوع و تعادل را در تغذیه روزانه خود حفظ کنند، بسیار مفید است؛ به طوری که سبزی‌ها و میوه‌ها را هر روز در برنامه غذایی داشته باشند. زیرا سبزی و میوه منبع ویتامین C است که به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند.»
بیشتر بخوانید: این مواد غذایی بدنتان را در مقابل کرونا مقاوم می‌کند

مصرف سیر در دوران کرونا

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه اصلا نیازی به مصرف مکمل‌ها نیست، به ایسنا گفت:« باید توجه کرد که مصرف انواع منابع غذایی مانند همه سبزی‌ها و میوه‌های تازه حاوی ویتامین C، به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. همچنین مصرف انواع منابع غذایی که حاوی بتاکاروتن یا ویتامین A هستند، مانند هویج، کدو حلوایی، شیر و لبنیات، سبزی‌های زرد، قرمز، نارنجی و سبز تیره که این مواد مغذی را دارند، به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک خواهند کرد.»
بیشتر بخوانید: زنان باردار چگونه از ویروس کرونا در امان باشند؟